Miesięczne archiwum: lipiec 2011

Kompresja w Masteringu, Część 1

Pora powrócić do cyklu o masteringu i przyjrzeć się dokładniej temu, jak ustawić kompresor i czy w ogóle z niego korzystać podczas tego ostatniego procesu obróbki utworu. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych ustawień i liczb, chciałbym, żebyście wszyscy zrozumieli, dlaczego… dla kompresji (i nie tylko) nie ma konkretnych ustawień i liczb.

Częsty błąd początkujących sięgających po kompresor, to poszukiwanie idealnych ustawień, konkretnych liczb, a nie robi się kompresji w oparciu o liczby! Możecie je spokojnie potraktować tylko, jako wyznaczniki dla programu, żeby zapamiętał ustawienia i mógł je przywołać przy powtórnym otwarciu sesji. Z muzycznego i realizacyjnego punktu widzenia, cyferki w kompresorze nie mają żadnego znaczenia. I choć ten wpis jest o kompresji w masteringu, weźmy na chwilę za przykład kompresję wokalu: Czytaj więcej »

Domowe Studio Nagrań – Dobrodziejstwo Czy Przekleństwo?

Dziś będzie trochę bardziej refleksyjnie…

Naszła mnie taka myśl ostatnio, że te wszystkie nasze kochane DAW-y, które pozwalają nam na urealnianie najbardziej wyszukanych pomysłów muzycznych, to jedna wielka zmora, ale i dar z niebios za razem.

Dla tych, którzy dali się złapać w sidła produkcji muzycznej stosunkowo niedawno, pewnie nie ma to aż takiego znaczenia, bo przecież dla nich programy do nagrywania istniały od zawsze…

No, w każdym razie, odkąd pamiętają.

Ci lekko starsi na pewno dobrze pamiętają czasy nagrywania na taśmę w wielkich studiach, z ogromnymi konsoletami, mnóstwem sprzętu analogowego, zdolnym realizatorem i asystentem, często sporym budżetem i wielkimi wymaganiami ze strony wytwórni. Czytaj więcej »

Kompresja Równoległa [FILM]

Dziś będzie znów o kompresji… Wygląda na to, że o tym nigdy za mało. Oto kolejny sposób stosowania jej na różnych etapach naszych produkcji. Przenieśmy się więc na kilka minut do Nowego Jorku:

Mastering – Zakres Dynamiki

O kompresji można rozmawiać bardzo długo. Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi używanych zarówno podczas nagrywania, miksowania, jak i masteringu.

Umiejętne użycie kompresora podczas nagrywania pozwoli zarejestrować bardziej kontrolowany sygnał, w pewnym stopniu zabezpieczyć przed nadmiernymi szczytami, które w konsekwencji mogłyby przeładować konwerter A/D, ale i potrafi nadać trochę więcej energii i intensywności niektórym instrumentom.

W trakcie miksu, możemy użyć kompresji do wielu celów, o których możecie poczytać TUTAJ.

Podobnie w masteringu – tu kompresor też jest dość często spotykanym elementem w torze sygnału, choć nie zawsze.

W każdej z tych trzech faz mamy do rozważenia inne aspekty, ale tym, co łączy kompresję w każdej fazie produkcji muzyki, jest jej zdolność do redukcji zakresu dynamiki sygnału i o tym będzie dzisiejszy wpis. Czytaj więcej »

Kompresja Wielopasmowa [FILM]

Dziś przedstawię Wam owiany legendą i niesłusznie uznawany za magiczny – proces nazywany kompresją wielopasmową. W filmiku zobaczycie, na czym polega idea takiego rodzaju kompresji, jak i gdzie zwykle się go stosuje oraz jako bonus – pokaże Wam, jak samemu sobie taki kompresor zbudować wewnątrz swojego DAW. Miłego seansu!

 

Balans Częstotliwości w Masteringu

Dziś rozwiniemy trochę aspekt balansu częstotliwości. Korektor (EQ) będzie zwykle pierwszym z procesorów, po który sięgniemy rozpoczynając mastering.

Przedstawię i opiszę kilka prostych zasad, których zastosowanie w praktyce powinno Wam pomóc osiągać lepsze rezultaty.

Korekcja jest zazwyczaj tym procesem, który wpędza w kłopoty większość inżynierów robiących samemu mastering własnych miksów.

To tylko potwierdza tezę o tym, że warto oddawać swoje miksy do masteringu innym osobom, a jeszcze lepiej – zawodowcom.

Jeśli jest to z jakiegoś względu niewykonalne, to zadbajmy chociaż o to, aby „przełączyć się” z trybu mikserskiego w tryb masteringowy. Czytaj więcej »