Miesięczne archiwum: czerwiec 2011

Kolejność Procesorów w Masteringu

Pierwszą rzeczą, którą trzeba przemyśleć chcąc wykonać mastering na własną rękę jest to, z jakich procesorów i w jakiej kolejności będziemy korzystali.

Mimo iż ciężko mówić tu o jakimś sztywno ustalonym schemacie – bo przecież każdy utwór jest inny, to można pokusić się o ustalenie jakiegoś punktu wyjściowego.

I dziś zajmiemy się tą właśnie kwestią – wybierzemy potrzebne nam narzędzia i zastanowimy się nad tym, jak powinniśmy je usytuować w łańcuchu sygnału. Czytaj więcej »

Jak Osiągnąć Głośny Master? Część 1 z 6

Znając sens i podstawowe cele masteringu, możemy powoli zacząć zajmować się bardziej kreatywnymi aspektami pracy.

Przede wszystkim, będziemy starać się sprawić, by nasz utwór zabrzmiał lepiej i trzymał się w ryzach komercyjnie zrealizowanych produkcji, a jednym ze sposobów na osiągnięcie podobnego do profesjonalnych produkcji poziomu jest dopasowanie głośności, balansu częstotliwości i szeroko pojętej dynamiki.

I choć nie jest to pierwsza rzecz, za którą powinniśmy się zabierać podczas prac masteringowych, to dziś, z dwóch powodów, zajmiemy się “głośnością”  – ale tylko jej teoretycznym aspektem.

Pierwszy powód jest taki, że dzisiejszy post jest setnym wpisem w Zakamarkach – więc świętujemy. Drugi powód jest taki – że to bardzo gorący temat, o którym trzeba dużo rozmawiać i z uwagi na powód pierwszy – mój prezent dla Was.

W dalszej części cyklu, gdy przyjdzie na to czas – oczywiście podzielę się z Wami kilkoma metodami na uzyskanie głośnych masterów. Czytaj więcej »

Rola Mierników Podczas Masteringu

Wykresy, mierniki, wskaźniki, czyli cała paleta urządzeń pozwalających nam na wizualną interpretację tego, co dzieje się z sygnałem – jest wyjątkowo istotna podczas prac masteringowych.

W szczególności wtedy, gdy chcemy osiągnąć wysoki poziom postrzeganej głośności i względny balans częstotliwości oraz zachować możliwie największą zgodność fazową.

Zwykłe narzędzia do monitoringu, których używamy podczas nagrywania czy miksu, w trakcie masteringu pokazują nam trochę za mało.

Musimy mieć dostęp do trochę bardziej wyspecjalizowanych mierników, które zobrazują nam to, co powinniśmy wiedzieć. I dziś, takimi właśnie narzędziami się zajmiemy. Czytaj więcej »

Rola Odsłuchu Podczas Masteringu

Jednym z najważniejszych narzędzi podczas prac masteringowych jest nasze środowisko odsłuchowe i stojące w nim monitory.

To od nich będzie w głównej mierze zależało to, jakie będziemy podejmować decyzje w trakcie masteringu – np. które pasma zdecydujemy się uwypuklić, a które przyciąć i o ile.

Monitory tworzą z pomieszczeniem, w którym stoją, nierozerwalną więź i te dwa elementy niejako sumują się dając nam obraz tego, co i jak słyszymy.

W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć Wam kilka kwestii związanych z prawidłowym monitoringiem podczas prac masteringowych, a przy okazji zasugeruję przeczytanie tych czterech postów – 1. 2. 3. 4. dotykających ogólnie kwestię odsłuchu w naszym studio. Czytaj więcej »

M-Audio ProFire 2626 vs. GAP Pre-73 – Testy Porównawcze Preampów [AUDIO]

Zgodnie z obietnicą złożoną podczas naszego czata, Piotr (Laser) dostarczył nam próbki nagrań z fabrycznych przedwzmacniaczy w M-Audio Profire 2626 i z dedykowanego preampa GAP Pre-73 na kilku różnych źródłach dźwięku. Należą mu się za to wielkie słowa podziękowania! Poniżej opis przeprowadzonych testów oraz pliki audio.

Aby porównanie było najbardziej miarodajne, proponuję Wam pobrać pełny pakiet plików i zaimportować je do Waszej stacji roboczej tworząc dla każdej pary plików oddzielne ślady. Dzięki temu będziecie mogli się natychmiastowo przełączać między nagraniami z 2626 i Pre-73.

Dla jasności – na plikach nie są zapięte żadne efekty, są to bezpośrednie, surowe nagrania. Jedyną ingerencją w ślady była delikatna edycja na trackach wokalnych mająca na celu usunięcie zbędnych momentów ciszy. Nagrania z GAP-a szły do wejścia liniowego w 2626 celem konwersji A/D i rejestracji wewnątrz DAW, a układ wzmocnienia w 2626 był wtedy całkowicie pominięty. Czytaj więcej »

Po Co Wykonujemy Mastering?

Począwszy od dzisiejszego wpisu, przejdziemy krok po kroku przez cały proces masteringu, którego możemy dokonać we własnym zakresie.

Wspomniałem ostatnio, że w gruncie rzeczy jest to dość łatwy proces, bo nie wymaga od nas nadzwyczajnych zdolności technicznych, ale to tylko część sukcesu.

Przyjrzyjmy się (ponownie i do znudzenia…) dokładniej temu, na czym mastering polega:

Co to jest mastering?

Mastering, to proces, w którym z zestawu pojedynczych piosenek tworzymy spójną płytę. Taki efekt osiągamy dbając o to, aby utwory sprawiały wrażenie, jakby pochodziły z tej samej sesji, studia, dnia nagrania, etc. Staramy się je dopasować do siebie pod względem balansu częstotliwości, postrzeganej głośności i odstępów między nimi – tak, aby tworzyły jednolitą strukturę.
Bobby Owsinski
.

Czytaj więcej »

Miksowanie z Myślą o Masteringu

Jeśli uważnie śledzicie bloga, a w szczególności komentarze pod artykułami (co szczerze polecam, bo często dyskusje tam się rozwijające są skarbnicą wiedzy), to zapewne zauważyliście, że wśród nas, realizatorów, mikserów, producentów, muzyków i artystów wszelkiej innej maści – znajdziemy szereg przeciwników wykonywania masteringu w zaciszu własnego studia.

I wcale nie będzie to mocno odosobniona grupa ludzi…

Ja również skłaniam się ku tej grupie, bo jest to jednak bardzo odpowiedzialne i trudne zadanie, które wymaga nie lada zdolności (i nie tylko zdolności), mimo że w rzeczywistości – jest ono banalnie proste… Nie, nie przeczę sobie.

Cóż bowiem trudnego może być we wpięciu kilku wtyczek na sumę i pokręceniu gałkami? Otóż może. Czytaj więcej »