Miesięczne archiwum: maj 2011

Mastering w Domowym Studiu Nagrań – Wstęp

O masteringu wspominałem już na blogu niejednokrotnie.

Zanim przystąpicie do czytania tego tekstu, warto by się było zapoznać z moimi poprzednimi wpisami na ten temat – szczególnie, jeśli to zagadnienie jest Wam trochę obce lub odwiedzacie bloga od niedawna.

Najłatwiej do tych wpisów dotrzeć klikając w odpowiednią kategorię poniżej w pasku po prawej stronie lub przeglądając dział Archiwum.

Temat masteringu jest tak obszerny, że można by mu spokojnie poświęcić całego bloga. Z masteringiem związanych jest wiele kwestii i opisanie każdej z nich wymaga niemałej wiedzy i doświadczenia. Nie jestem zawodowym inżynierem masteringu, nie szkoliłem się bezpośrednio w tym kierunku (aczkolwiek jestem teraz w trakcie kursu, o którym pisałem w grudniu w ramach listy życzeń do dziadka z Laponii…), dlatego jeśli wśród Was jest ktoś, kto zajmuje się profesjonalnie tym etapem produkcji muzycznej, niech podniesie rękę – chętnie oddam mu głos. Czytaj więcej »

Jak Kupować Sprzęt Do Studia?

Pozostańmy jeszcze w temacie sprzętu. Zapewne każdy chcący wyposażyć czy ulepszyć swoje studio staje przed dylematem, co kupić i gdzie najlepiej (najtaniej) to zrobić.

Wbrew pozorom i krążącym mitom – to nie sprzęt jest najważniejszy, choć na pewno podstawowa jego ilość jest niezbędna. Nie chciałbym bowiem sugerować, że na lekko słabszym czy tańszym sprzęcie niemożliwe jest realizowanie nagrań czy miksu, bo to by była brednia.

Sprzęt powinniśmy traktować jako narzędzie do wykonywania pracy, tak jak dla stolarza narzędziem jest młotek czy inne dłuto. Prawdziwą wartością i najistotniejszym elementem całego procesu jesteśmy my i  to, jak umiemy nasze narzędzia wykorzystać.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu, na co zwracać uwagę przy zakupie szeroko pojętego sprzętu studyjnego i jak unikać obiegowych (i bardzo często błędnych) opinii na temat danych urządzeń. Czytaj więcej »

Realistyczne Bębny z Instrumentów Wirtualnych? [FILM]

Halo, halo…

Z uwagi na to, że od dłuższego czasu nie pojawił się na blogu żaden filmik, postanowiłem przygotować trochę więcej niż zwykle i poczęstować Was ponad dwudziestominutowym filmem, w którym pokaże Wam, jakie kroki podjąć, żeby bębny programowane w instrumentach wirtualnych zabrzmiały trochę bardziej realistycznie. Pokazane na filmie techniki są uniwersalne dla każdego DAW i każdego romplera symulującego bębny.

Aby pobrać filmik na komputer klikamy w obrazek i ściągamy. Plik po rozpakowaniu waży nieco ponad 140 MB.

Komentarze, sugestie i obelgi – będą jak zwykle mile widziane!
Miłego seansu.

Jaki Kupić Przedwzmacniacz Mikrofonowy? Cz. 2 (Rozwiązanie Konkursu)

W poprzednim artykule poznaliśmy typy przedwzmacniaczy mikrofonowych, dziś rzucimy okiem na konkretne przykłady tych urządzeń. Poznacie tym samym moich faworytów, a oprócz tego, dowiemy się, komu przypadnie nagroda w konkursie.

Dla jeszcze lepszego utrwalenia zdobytej wcześniej wiedzy postanowiłem podzielić listę preampów na dwie grupy, o których wspomniałem ostatnio. Zaczniemy od tych przeznaczonych do najwierniejszego odzwierciedlania nagrywanego sygnału. Czytaj więcej »

Jaki Kupić Przedwzmacniacz Mikrofonowy? Cz. 1 (Konkurs)

W życiu każdego realizatora (i jego domowego studia) nadchodzi taki moment, kiedy zaczyna on myśleć o rozszerzeniu listy posiadanego sprzętu. Wynikać to może z różnych przyczyn, jednych – rzeczywiście istotnych, innych – może trochę mniej, ale jakie by te powody nie były, warto przed przystąpieniem do tej czynności „zbadać” rynek i dowiedzieć się, co jest dostępne i czy ewentualnie warte zakupu.

Jednym z takich elementów jest niewątpliwie dedykowany przedwzmacniacz (preamp) mikrofonowy. Znajdziemy ich na rynku bardzo dużo i bardzo różnych, dlatego dziś postaram się Wam pokazać, kiedy możemy dla nich znaleźć zastosowanie w zaciszu naszej pracowni, a w następnym wpisie przedstawię krótką listę kandydatów. Oprócz tego, pod koniec tego wpisu ogłoszę też konkurs z małą nagrodą. Czytajcie. Czytaj więcej »

Jak Uzyskać Masywne Brzmienie Gitar?

Pozostajemy jeszcze w temacie gitar elektrycznych.

Dziś spróbuję Wam przedstawić, jak wygląda kwestia uzyskania imponującego brzmienia gitar, a przy okazji obalimy kilka obiegowych mitów, które przechodzą z pokolenia na pokolenie, a rzadko kiedy mają cokolwiek wspólnego z prawdą…

Stwierdzenia, typu “im więcej, tym lepiej” czy “im większe, tym lepsze” dość często przewijają się w dyskusjach o produkcji muzycznej. I choć zwykle takie podejście przysparza więcej problemów niż ich rozwiązuje, to zdarzają się sytuacje, kiedy projekt muzyczny aż prosi się o masywne brzmienie gitar (czy bębnów).

Wbrew pozorom, nie jest zbyt trudno taki efekt osiągnąć – wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że gdy mówimy o “wielkim” gitarowym soundzie (zwanym też ‘ścianą dźwięku’), to z reguły mniej, oznacza lepiej Czytaj więcej »

Jak Nagrać Gitarę Elektryczną? Część 1

Nagrywanie każdego instrumentu w studio rządzi się własnymi prawami, niezależnie od tego czy mówimy o profesjonalnej placówce, czy o domowej pracowni.

Każdy nagrywany instrument wymaga indywidualnego podejścia i znajomości podstawowych technik rejestracji oraz posiadania minimum sprzętowego do zrealizowania założonych celów.

Dziś przyjrzymy się rejestracji jednego z najpopularniejszych instrumentów w dziejach muzyki, czyli gitarze elektrycznej. Czytaj więcej »