Miesięczne archiwum: kwiecień 2011

Mastering Własnych Nagrań

W dzisiejszych czasach, mastering własnych nagrań wydaje się dość popularny.

Zapewne wynika to z faktu, iż mamy możliwość wykonania tego procesu na własną rękę.

Czy powinniśmy zatem to robić?

I czy możliwe jest osiągnięcie zadowalających nas (i innych ludzi) jakościowo rezultatów?

Z technicznego punktu widzenia, jest to oczywiście wykonalne. Dysponując odpowiednimi plug-inami, możemy podjąć próbę masteringu własnego materiału. Potrzebny nam będzie korektor (EQ), kompresor (możliwe, że wielopasmowy), limiter. Poza tymi podstawowymi narzędziami, często można też spotkać się z użyciem wtyczek do poszerzania bazy stereo, ingerencji w transjenty, może dynamicznego EQ, symulacji taśmy analogowej, a czasem nawet pogłosu czy clippera. Wszystko zależy od sytuacji i wymagań. Czytaj więcej »

Miksowanie – Podsumowanie

To ostatni (póki co) wpis z rozpoczętego jakiś czas temu cyklu “Miksowanie”.

W żadnej mierze nie uważam tematu za wyczerpany, ba – ledwo poznaliśmy podstawy, przed nami jeszcze bardzo długa droga.

Miksowanie jest sztuką, której uczyć się trzeba latami i jak już zapewne wiecie, wiedza to jedno, a praktyka – co innego…

Mógłbym wykładać Wam różne teorie, zapoznawać z koncepcjami, pokazywać techniki ubarwiając całość trikami i sztuczkami ninja, ale nikt Was miksowania nie nauczy.

Nikt nie wykona za Was ciężkiej pracy, nie popełni mnóstwa błędów, za które będzie Wam wstyd, ale nikt też za Was nie odkryje, na czym tak naprawdę miksowanie polega. Czytaj więcej »

Przepływ Sygnału i Kontrola Poziomów, Cz. 2

Wybaczcie długą przerwę w aktualizacji bloga, ale nastąpiły niezależne ode mnie komplikacje…

Przez kilka dni strona nie funkcjonowała tak, jak powinna z uwagi na modernizację serwera, która musiała zostać przeprowadzona.

Teraz wszystko wróciło do normy i miejmy nadzieję, że tak już zostanie.

A skoro jesteśmy już przy ogłoszeniach, to pozwólcie, że bardzo serdecznie podziękuję wszystkim, którzy pojawili się w poniedziałek na czacie i dali upust swoim wątpliwościom oraz tym, którzy dzielnie udzielali porad i wskazówek dla mniej doświadczonym kolegów muzyków i realizatorów. Będę częściej organizować tego typu rozmowy, bo z każdego takiego spotkania można wynieść garść przydatnych informacji.

Jedna rzecz, która ulegnie zmianie, to usystematyzowanie tych czatów – od następnego razu będą one tematyczne. Chciałbym, żebyście podsyłali mi przykładowe tematy lub konkretne pytania, a później wybierzemy te najbardziej popularne i palące. Możecie to robić poprzez formularz kontaktowy od teraz począwszy.

Przejdźmy do dzisiejszego tematu, czyli przepływu sygnału i kontroli poziomów:

Czytaj więcej »

Przepływ Sygnału i Kontrola Poziomów, Cz. 1

Na każdym etapie pracy z dźwiękiem powinniśmy zwracać szczególną uwagę na poziomy sygnału, bo od tego, jak dobrze potrafimy nad nimi zapanować, będzie zależało powodzenie kolejnych czynności. Odpowiednie monitorowanie oraz manipulacja poziomami, to jedne z kluczowych elementów, które musimy opanować do perfekcji.

Dla jeszcze lepszego zrozumienia tej kwestii, powinniśmy być dobrze rozeznani nie tylko w sposobie, w jaki sygnał płynie wewnątrz miksera wirtualnego w DAW, ale też w tym, jaką trasę przebywa sygnał docierający ze źródła (np. nagrywany mikrofonem wokal lub rejestrowany przez linię klawisz) do punktu docelowego (np. głośniki lub słuchawki).

W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć Wam meandry przepływu sygnału i podzielić się wskazówkami dotyczącymi panowania nad poziomami w pierwszym przypadku, czyli podczas nagrywania. Kwestię przepływu sygnału i kontroli poziomów podczas miksowania przedstawię w kolejnym wpisie. Czytaj więcej »

Nowy Termin Czata!!!

Informuję Szanownych Czytelników, że jestem zmuszony przenieść termin naszego czata na:

Poniedziałek, 18 kwietnia na godz. 20:00

Za zmianę przepraszam.

Mam nadzieję, że nie pokrzyżowałem nikomu z Was planów i nadal chętnie pojawicie się na czacie.

Do zobaczenia!

Miksowanie – Zgranie i Pierwsza Ocena Miksu

Po ukończeniu wszystkich czynności związanych z miksowaniem naszego utworu należy ze wszystkich śladów sesji (audio, MIDI, Aux) zgrać miks do postaci jednego pliku stereo, czyli zrobić tzw. stereo mixdown lub bounce.  Jest to ostatnia czynność, jaką powinniśmy wykonać przed zamknięciem sesji i o tym porozmawiamy na początku tego artykułu. Później przejdziemy do drugiej kwestii, czyli do oceny naszego dzieła. Czytaj więcej »

Miksowanie – Procesy Na Sumie Miksu

Sesja z miksem naszego wirtualnego utworu dobiega już końca. Wszystkie typowe czynności, które wykonuje się podczas miksu, mamy za sobą, a miks w końcu brzmi solidnie i do tego interesująco. Udało nam się podkreślić najważniejsze elementy, zwróciliśmy szczególną uwagę na to, aby przekazać emocje i sens warstwy lirycznej, więc można założyć, że miks jest gotowy. Zanim jednak zachowamy i zamkniemy sesję, aby udać się na zasłużony odpoczynek, warto rozważyć jeszcze jedno działanie – procesowanie sumy miksu. Czytaj więcej »

Czat w Zakamarkach Audio

Termin czata wyznaczyłem na przyszłą niedzielę, 17 kwietnia na godzinę 20:00. Będziemy mieli okazję podyskutować o sprawach związanych z audio i nie tylko. Jeśli ktoś ma garść pytań dotyczących realizacji, niech przyniesie je ze sobą! Wspólnymi siłami postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, a kto wie – może nawet podbijemy świat… Do uczestnictwa w czacie potrzebna będzie rejestracja, ale o szczegółach poinformuję Was bliżej terminu. Brawa dla “roznego” za pomysł!

Spotkamy się TUTAJ

Wpiszcie w komentarzach, czy uda Wam się w tym terminie pojawić. Jeśli nie, to też dajcie znać, może trzeba będzie zmienić termin!

Do rychłego!