Miesięczne archiwum: marzec 2011

Miksowanie – Ścieżki Referencyjne

Na pewnym etapie miksu dochodzimy do miejsca, w którym warto porównać efekty naszej pracy z utworami komercyjnymi.

Przez komercyjne rozumiemy oczywiście takie, które są dostępne w sprzedaży, a nie takie, które są przeciwieństwem utworów wydanych „w podziemiu”… Na jakim etapie zaczniemy zestawiać, analizować i ewentualnie korygować nasze miksy, zależy oczywiście od nas samych.

Najprostsza odpowiedź brzmi: „Nie za późno i nie za wcześnie”. W zależności od tempa i metod naszej pracy, z czasem zaczniemy wyczuwać odpowiedni moment na zaimportowanie do sesji ścieżek referencyjnych. Czytaj więcej »

Rozmowa z Gościem Specjalnym

Nowi czytelnicy i subskrybenci Zakamarków Audio pewnie nie wiedzą, ale kilka miesięcy temu poprosiłem w jednym z maili do stałych bywalców bloga o odpowiedź na pewne pytanie. A właściwie, poprosiłem o zadanie jednego pytania. Chciałem poznać najbardziej nurtującą Was kwestię z zakresu produkcji muzycznej, która nie dawała Wam spokoju w minionym, 2010 roku.

Spośród nadesłanych pytań, za które serdecznie dziękuję, wybrałem te najciekawsze i odesłałem je do człowieka, który obiecał nam na nie odpowiedzieć – wybaczcie, ale nie mogłem go zasypać ponad pięćdziesięcioma pytaniami…  Poniżej zamieszczam przetłumaczoną już rozmowę z naszym gościem specjalnym, którym jest Joe Gilder – prowadzący świetnego bloga o home-recordingu pod adresem: www.homestudiocorner.com

Sprawdźcie, co Joe miał do powiedzenia w tej rozmowie i koniecznie odwiedźcie jego stronę! Czytaj więcej »

Pora Relaksu…

W okresie od 24 marca do 3 kwietnia będę ładował swoje mocno wyczerpane baterie…

Przez ten czas nie będę mógł się tak często udzielać w komentarzach i  odpowiadać na Wasze maile z pytaniami i prośbami.

Niemniej jednak, nie pozostawię Was z niczym i obiecuję w międzyczasie dodać kilka wpisów, dlatego zaglądajcie regularnie i dyskutujcie.

Jak wrócę, to nadrobię zaległości.

Pojawi się również zapowiadana wcześniej niespodzianka dla użytkowników Pro Tools.

Tymczasem!

Miksowanie – Rola Efektów w Tworzeniu Głębi

Wędrujemy z naszym miksem dalej. Osiągnęliśmy dobry balans instrumentów i wokali, wypełniliśmy pasma częstotliwości z odpowiednią separacją między partiami, kompresja pomaga nam scalać ścieżki w całość i kontrolować dynamikę poszczególnych śladów, dzięki rozsądnemu panoramowaniu nasz miks stał się szerszy i oddychający – jednak zaczynamy odczuwać, że czegoś brakuje…

Chodzi oczywiście o przestrzeń i głębię. W poprzednim wpisie nakreśliłem tylko, jak podejść teoretycznie do planowania tej kwestii, a dziś postaram się to bardziej szczegółowo opisać i pokazać konkretne przykłady użycia tej wiedzy.

Na początku muszę znaczyć, że nasze decyzje w kwestii budowania przestrzeni i głębi w miksie, muszą być podejmowane w zależności od tego, jak zostały nagrane ślady, nad którymi pracujemy. Poza tym, jeżeli osoba, która nagrywała dane ścieżki, miała już jakiś ustalony plan w głowie, to może się okazać, że związała nam, mikserom – ręce. Oto dlaczego: Czytaj więcej »

Miksowanie – Jak Budować Głębię?

Po tym, jak poznamy już tajniki korekcji i kompresji, będziemy musieli stawić czoła kolejnemu wyzwaniu, jakim jest zbudowanie głębi w miksie. Jak się zapewne domyślacie, każdy miks powinien być trójwymiarowy, tzn. powinniśmy rozróżnić w nim dźwięki rozstawione:

  • wyżej lub niżej (osiągane dzięki korekcji)
  • od lewej do prawej (osiągane dzięki panoramie)
  • bliżej i dalej (o tym dzisiaj…)

Czytaj więcej »

Jak Działa Bramka i Ekspander? [FILM]

Dziś zaprezentuję Wam działanie Bramki i Ekspandera. Dowiemy się o dwóch, bardzo interesujących zastosowaniach tego procesora, które możemy wcielić w życie podczas miksu. Miłego seansu.

Jako uzupełnienie tego filmu dodam, że bramkę warto umieścić przed innymi procesorami w torze sygnału (np. przed kompresją), dzięki czemu najpierw odetniemy te fragmenty audio, które nie są nam potrzebne, a dopiero potem skompresujemy użyteczny sygnał. W innym wypadku bowiem, może się okazać, że będziemy kompresować niepotrzebny szum czy jakieś hałasy.

Używacie w ogóle bramek / ekspanderów? W jaki sposób?

Różne Typy i Zastosowania Kompresji

Tym wpisem, chciałbym uzupełnić jeszcze kwestię kompresji poszczególnych śladów (i grup śladów) w naszym miksie oraz opisać trochę bliżej ideę kilku typów kompresji.

Zaczniemy od typów kompresji.

Za każdym razem, jak wpinacie swoją ulubioną wtyczkę na dany ślad, używacie z reguły „zwykłego” kompresora. Co mam na myśli mówiąc zwykłego? Otóż chodzi o kompresor, który działa liniowo na cały sygnał, całe pasmo. Niezależnie od tego, jaki materiał znajduje się na ścieżce, zostanie ona w całości skompresowana przez daną wtyczkę. Istnieją jednak sposoby, aby skompresować tylko pewną część sygnału znajdującego się na danym tracku i o tym chciałem dziś opowiedzieć. Czytaj więcej »

Miksowanie – Jak Skutecznie Używać Kompresji?

Kompresja jest niezbędnym elementem każdego miksu. Bez niej nie uzyskamy zbalansowanego, wyrównanego i spójnego brzmienia. Nie uda nam się skontrolować zbyt dynamicznego wokalisty, okiełznać szalejącego basisty czy nadać pełni i wagi śladom perkusyjnym. W tym artykule postaram się przybliżyć Wam pewne działania, które warto podjąć, aby móc zapanować nad poszczególnymi ścieżkami w naszym miksie. Co prawda, o kompresji wspominałem już wielokrotnie (jeśli chcecie odświeżyć swoją pamięć przed przystąpieniem do czytania tego artykułu, kliknijcie TUTAJ), ale jeszcze nigdy nie rozmawialiśmy o tym, jak podchodzić do kompresji poszczególnych śladów (oprócz kompresji wokalu).

Powodem, dla którego ludzie pytają o kompresję jest to, że zazwyczaj ciężko im zrozumieć i usłyszeć jej działanie. Szczególnie, jeśli są to osoby początkujące, które jeszcze nie przywykły do charakterystycznego brzmienia kompresji. Po obejrzeniu kilku filmików i przeczytaniu artykułów na blogu, powinniście mieć już całkiem dobre pojęcie na temat tego, czym jest i do czego służy kompresja. Ta wiedza jest niezbędna, ponieważ dzięki niej, łatwiej Wam będzie zrozumieć, dlaczego w przypadku jakiejś ścieżki użyliśmy takich, a nie innych ustawień. Parametry kompresora należy dostosować do każdej ścieżki, na której zapniemy ten procesor i manipulować nimi do momentu, aż osiągniemy postawiony sobie wcześniej cel. Czytaj więcej »