Miesięczne archiwum: luty 2011

Uziemienie, masa i obwód bezpieczeństwa – Wpis Gościnny

Czas złapać trochę oddechu od naszej wirtualnej sesji mikserskiej…

Dziś, po raz drugi na łamach Zakamarków Audio, zastrzyku wiedzy technicznej dostarczy nam Kuba Jackiewicz. Artykuł arcyciekawy i wyjaśniający kilka bardzo istotnych kwestii.

Przygotujcie gorącą herbatę i miejcie oczka na telebimkach…

Bycie akustykiem nie kończy się na umiejętności przesunięcia fadera czy obróceniu knoba na konsolecie. Nie kończy się także na umiejętności ładnego zmiksowania sygnałów przychodzących ze sceny/studia. W naszym zawodzie niewątpliwie wymagana jest znajomość także podstaw elektroniki. W przypadku osób zajmujących się techniką (czy to sceniczną czy studyjną) także wiedza z zakresu elektryki jest niezbędna. Z tym się chyba każdy zgodzi. Dlatego kolejny mój wpis nie  będzie odbiegał od poprzedniego zakresem tematycznym, a z pewnością rozszerzy go o nowe, mam nadzieję – przydatne wiadomości. Czytaj więcej »

Miksowanie – Jak Skutecznie Używać Korekcji?

Źródło: http://sellorelse.ogilvy.com

Dziś, zgodzie z obietnicą, przyjrzymy się korekcji w akcji. Poniżej wymienię kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać zabierając się za korekcję śladów. Poniższy zbiór informacji nie jest oczywiście wyczerpaniem tematu, ale mam nadzieję, że pomoże Wam choć trochę go oswoić.

Jakich typów korektorów i do czego konkretnie używać?

  • Używając filtrów górno- i dolnoprzepustowych (HPF i LPF) pozbywamy się zbędnych informacji na obu granicach spektrum częstotliwości. Odsiewamy dolne pasmo na ścieżkach, które nie przenoszą żadnych użytecznych dla danego instrumentu informacji (z reguły na wszystkim oprócz basu, stopy, tomów i czasem gitar). Trochę bardziej konserwatywnym trzeba być z drugą stroną pasma. Co prawda LPF potrafi skutecznie odciąć niechciane szumy, ale zbyt agresywne odcięcia szybko zaciemnią nam miks i odbiorą mu potrzebny oddech. Czasem szum pojawia się nie tylko w najwyższych pasmach i tu zaczynają się schody. Dlatego tak ważne jest prawidłowe nagranie materiału! Czytaj więcej »

  Miksowanie – Kiedy i Po Co Używamy Korekcji?

  Istnieje wiele mitów dotyczących używania (i nadużywania) korekcji w studio. Umiejętność odfiltrowania baśni i legend od rzeczywistości w tym temacie, bywa czasem trudna. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy okazuje się, że każdy realizator, czy to profesjonalista czy amator – ma w tej kwestii swoje własne zdanie. Dla kogoś, kto dopiero wdraża się w produkcję muzyczną, odkrycie Świętego Graala equalizacji okazuje się wręcz niemożliwe. W starciu z tysiącem różnych, często skrajnych opinii, młody dźwiękowiec nie ma najmniejszych szans na rozszyfrowanie tej wielkiej tajemnicy. Mało tego, znajdą się też tacy, którzy za nic w świecie nie zdradzą swoich sekretów i będą ich bronić, jak politycy własnych stołków… Czytaj więcej »

  Sposoby i Techniki Miksowania

  Naturalnym posunięciem, byłoby poświęcić kolejny post o miksowaniu na omówienie kwestii panoramy w miksie. Kto jednak choć trochę zna i czyta Zakamarki, wie o tym, że całkiem niedawno spłodziłem tekst omawiający tę właśnie kwestię. Możecie go przeczytać TUTAJ. Nie widzę sensu powtarzania się, dlatego może teraz tylko lekko uzupełnię to, co zostało już powiedziane wcześniej i przejdę do tematu dzisiejszego wpisu. Jeśli ktoś z Was nie miał okazji zerknąć na wspomniany artykuł, proponuję najpierw się z nim zapoznać, a dopiero później wrócić do dzisiejszego posta.

  Jak wiecie, miksowanie rządzi się taką samą ilością praw, co wyjątków. Ilu inżynierów – tyle koncepcji. Choć cel przyświeca wszystkim ten sam – osiągnięcie świetnego miksu, to dróg do jego osiągnięcia jest więcej niż jedna.  Celowo nie chcę trzymać się jakiejś sztywnej kolejności, bo nie to jest tu istotne. Na dzień dzisiejszy, przykładowo – wolę manipulować panoramą przed wpięciem kompresora na sumę, ale jutro może się okazać, że będę chciał swoje decyzje o panoramowaniu podejmować odsłuchując miksu w mono i z już zaaplikowaną kompresją sumy. A może pojutrze spróbuję jeszcze innej, szalonej metody, kto wie? Czytaj więcej »

  Miksowanie – Kompresja Sumy Miksu

  Bus Compressor

  Źródło: http://ikmultimedia.com

  We współcześnie produkowanej muzyce, kompresja głównej szyny miksu (tzw. 2-bus compression), staje się niemal nieodłącznym elementem każdego miksu. Dlatego posiadanie i używanie przyzwoitego kompresora stereo na sumie wydaje się koniecznością. Choć znawcy tematu sugerują zaopatrzenie się w analogową wersję kompresora stereo (sławny już kompresor na stole SSL G-Series lub jego zewnętrzna wersja G 384), to w realnych warunkach domowego studia będziemy skazani na używanie wersji wtyczkowej. Konkurentów na rynku jest kilku i Wam zostawiam decyzję, co do tego, który wybierzecie – skupmy się tutaj na jego roli i zastosowaniu, a nie na konkretnym producencie. Czytaj więcej »

  Miksowanie – Wizja Miksu i Sposoby Jej Urealnienia

  Rozpoczynamy miks…

  Nasze ścieżki są odpowiednio przygotowane, wyrównane i wyczyszczone.

  Jaki będzie nasz pierwszy ruch? Gdzie zaczniemy i na czym powinniśmy się skupić?

  Czy od razu rzucimy się w wir zapinania wtyczek na każdy kanał? Cóż, jeśli chcemy zrobić bylejaki miks w godzinę, to proszę bardzo, ale zakładam, że nie czytalibyście tego wpisu, gdyby tak było, prawda?

  Najistotniejszą kwestią w budowaniu miksu jest jego wizja, czyli innymi słowy to, jak byśmy chcieli, żeby miks się prezentował i brzmiał. Wiedząc, czego chcemy, musimy wiedzieć jak to osiągnąć, a potem to osiągnąć. Proste, prawda? Czytaj więcej »

  Czym Jest Dobry Miks?

  Czym charakteryzuje się dobry miks i jak go osiągnąć?

  Poniżej zaprezentuję kilka koncepcji dotyczących tego tematu i niniejszym otwieram całą serię artykułów o miksowaniu.

  Miejcie na uwadze, że podczas pisania o tym temacie (i o wielu innych też) prezentuję swoje zdanie i jeśli jest ono różne od Waszego…, to bardzo dobrze. Nie przyjmujcie moich wynurzeń za ostateczność, bo ilu inżynierów, tyle koncepcji. Najważniejszy jest cel, a od czego zaczniemy i jakimi metodami do niego dotrzemy – jest sprawą indywidualną.

  Zacznijmy może od wyjaśnienia kilku pojęć, którymi będę się posługiwał. Chcę bowiem, żeby każdy czytający te artykuły, był w pełni świadomy kwestii tu omawianych i żeby pewne terminy oznaczały dla nas wszystkich to samo: Czytaj więcej »

  Miksowanie – Wstęp

  Miksowanie jest chyba najbardziej rozległym tematem w całym procesie produkcji muzyki.

  Związanych z nim jest tyle czynności, że postanowiłem rozbić temat na kilkanaście artykułów, żeby choć w minimalnym stopniu opowiedzieć o każdym z aspektów, a i tak wiem, że będzie to tylko kropla w morzu. Dlaczego tak uważam?

  Otóż dlatego, że poznanie tajników miksowania nie sprowadza się do przeczytania kilku poradników i zestawu wskazówek.

  Kluczem do stworzenia dobrego miksu, jest przede wszystkim dużo praktyki.

  Nawet najlepsi mikserzy dochodzili małymi krokami do miejsca, w którym się obecnie znajdują, co tylko dowodzi, że nie ma tu mowy o drodze na skróty. Czytaj więcej »