Miesięczne archiwum: styczeń 2011

Przygotowanie Do Miksu, cz. 3

Mając opanowane podstawy radzenia sobie z technicznymi aspektami sztuki miksowania i przygotowawszy do pracy naszą sesję wewnątrz DAW, powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jeden element, który w mniejszym lub większym stopniu, wpłynie na komfort pracy, a co za tym idzie – lepszy rezultat. Mowa tu o fizycznych i psychologicznych aspektach pracy twórczej.

1. Odpowiedni czas

Wybierzmy wolny dzień, w którym nie mamy zaplanowanych zbyt wielu innych czynności. Warto poświęcić całą uwagę na budowanie miksu, a nie myśleć o liście zakupów czy stercie naczyń, które wołają o ich pozmywanie. Czytaj więcej »

Przygotowanie Do Miksu, cz. 2 [FILM]

Zgodnie z obietnicą, prezentuję mój ulubiony sposób przygotowania sesji DAW do miksu. Miłego seansu.

W trzeciej i ostatniej części tej serii, opowiem krótko o innych, często lekceważonych kwestiach związanych z rozpoczęciem miksowania.
Do rychłego!

Przygotowanie Do Miksu, cz. 1

Miksowanie to jeden z najbardziej emocjonujących etapów w produkcji muzyki. Zanim jednak rozpoczniemy ten proces, musimy wykonać szereg różnych czynności, które pomogą nam uczynić go płynnym, szybkim i skutecznym. W tym cyklu artykułów przyjrzymy się kilku etapom przygotowania się do właściwego miksu. Najpierw jednak, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest miksowanie?

Miksowanie polega na odpowiednim połączeniu nagranych ścieżek w jedną, spójną całość. Rezultatem miksowania, będzie jeden plik stereo zawierający sumę tych ścieżek w różnych proporcjach względem siebie. Miksowanie jest niezbędnym procesem realizacji utworu i pozwala na jego odpowiednią prezentację słuchaczom. Dobry miks sprawi, że osoba słuchająca danego utworu, będzie np. podrygiwała w jego rytmie czy podświadomie podśpiewywała refren, ale przede wszystkim, że będzie chciała go posłuchać więcej niż tylko raz. Z kolei słaby miks, może wręcz zaszkodzić całkiem przyzwoitej piosence.

Rolą miksera (inżyniera miksowania), będzie zaprezentowanie utworu w jak najlepszym świetle – tak, aby wykorzystać cały, tkwiący w tym utworze potencjał. O właściwym miksowaniu opowiem w nadchodzących artykułach, przejdźmy teraz do dzisiejszego tematu. Czytaj więcej »

Jak Działa MIDI – Wprowadzenie [FILM]

Dzisiaj dowiemy się, czym jest i na jakiej zasadzie działa MIDI. Miłego seansu!

Symetria i Balans – Wpis Gościnny

Dzisiejszy wpis będzie inny niż wszystkie dotychczasowe. Po pierwsze, nie będzie dotyczył tematyki bezpośrednio związanej z nagrywaniem i miksowaniem utworów czy wyborem mikrofonu do studia. Zamiast tego, zwiedzimy i zgłębimy trochę tajników techniczno – elektronicznych, które pozwolą nam lepiej zrozumieć połączenia spotykane na co dzień w studiu nagrań (i nie tylko tam).

Po drugie, poniższy artykuł jest autorstwa jednego z czytelników tego bloga – Jakuba Jackiewicza, ukrywającego się dotychczas pod nickiem „xchomik”.

Kuba podzieli się z nami swoją niemałą wiedzą i rozprawi z pewną błędną terminologią. Jestem mu niezmiernie wdzięczny za wyprowadzenie mnie z błędu, w którym sam tkwiłem i za napisanie tego artykułu – lektura obowiązkowa!

Kuba, oddaję Ci głos. Czytaj więcej »

Jaki Kupić Mikrofon Do Nagrywania Wokalu? Cz. 1

Jednym z elementów, bez którego nie może obejść się żadne domowe studio nagrań, jest oczywiście mikrofon. Każdy, stawiający pierwsze kroki w home-recordingu, będzie potrzebował choć jednego, przyzwoitego mikrofonu w swoim arsenale, a z czasem zapewne odczuje potrzebę rozszerzenia palety barw o następne. I choć nie chciałbym, abyście skupiali swoją uwagę wyłącznie na sprzęcie, to proponuję listę sześciu budżetowych, wielko-membranowych mikrofonów pojemnościowych, które sprawdzą się zarówno podczas nagrywania wokalu, jak i instrumentów akustycznych.

Dla ujednolicenia, wszystkie ceny podaję za ‘takim jednym’ sklepem internetowym. I błagam, nie pytajcie mnie później, który z nich jest „najlepszy”, bo nie tędy droga. Żaden z nich nie jest najlepszy, one się wszystkie nadają! Nie sugerujcie się też pozycją mikrofonów na liście, bo jest ona zupełnie przypadkowa! Założony limit cenowy, to 400zł.

Oto moje propozycje: Czytaj więcej »

Techniki Nagrywania w Stereo

Dziś przybliżę Wam kilka najpopularniejszych technik rejestracji stereo. Dowiecie się, jakich typów mikrofonów, w jakich konfiguracjach i ustawieniach można użyć do uzyskania ciekawych rezultatów.

Jeśli nie jesteście pewni, kiedy nagrywać w mono, a kiedy w stereo, polecam przeczytanie tego artykułu.

A teraz do rzeczy: Czytaj więcej »

Nagrywanie w Mono czy Stereo?

Ostatnimi czasy, dość często pytany jestem o to, jaka jest różnica między nagrywaniem śladów w mono a stereo oraz jakie korzyści uzyskujemy rejestrując nasz materiał jedną bądź drugą techniką. Zauważyłem również, że dość popularne jest przeświadczenie o tym, że stosowanie technik nagrań w stereo jest konieczne do osiągania szeroko i, mówiąc wprost – lepiej brzmiących miksów. Nic bardziej mylnego. Kluczem do odpowiednio przestrzennie brzmiących miksów z pewnością nie jest rejestracja każdej ścieżki na tracku stereo, a chwila zastanowienia…

Ale po kolei.

Czytaj więcej »