Trening Słuchu nr 2

Dzień drugi trenowania słuchu…

Muszę przyznać, że spisaliście się całkiem nieźle. Oto prawidłowa odpowiedź:

Plik nr 2 w poprzednim artykule został poddany Korekcji (EQ), a konkretnie: filtr górnoprzepustowy na 100Hz (12db/oct), odcięcie 1.2 dB dołu filtrem półkowym na 160Hz i wycięcie rezonansu (bardzo wąskie Q) 10 dB na 200Hz.

Najbliżej prawidłowego rozwiązania byli Apollo311 i lisoon i Wam gratuluję, a wszystkim dziękuję za komentarze. Dziś macie drugą szansę…

Czym różnią się te dwa pliki?

Plik 1:

      2-A.mp3

 

Plik 2:

      2-B.mp3

 

Rozwiązanie i ostatnia w tej serii zagadka – jutro po godz. 19.
Natomiast pojutrze, rozwiązanie ostatniej zagadki.

Apollo311, ujawnij się i podaj jakiegoś maila, czeka na Ciebie podarek 🙂
Lisoon, sprawdź maila!

Nagrodą w konkursie jest zestaw 111 pętli perkusyjnych (stereo audio).

 1. Jak dla mnie różnica jest niewielka, plik B jest chyba jakoś wyrównany i nie taki agresywny. Poza tym chyba ma trochę wysokie częstotliwości obcięte, ale mogę się mylić.

 2. Ajj nie zdążyłem się załapać na 1. część konkursu. Trzeba być bardziej uważnym i częściej sprawdzać mail`a! 😉 Wracając do powyższego:

  Wydaje mi się, że plik #2 ma bardziej wyrównaną amplitudę dynamiki, co zostało chyba osiągnięte nałożeniem delikatnego reverb`u i mimo, że obydwa pliki nie różnią się zbytnio głośnością, taki właśnie zabieg mógł dać efekt lepszej dynamiki w drugiej próbce. Ponadto plik #1 posiada "gładsze" krawędzie. Mam na myśli to, że atak pojedynczych szarpnięć struny nie jest tak intensywny jak w przypadku #2, a mając do czynienia z tym instrumentem, można sądzić, że podbicie [o 2-3 dB?] granicy środka z górą na EQ mogło dać taki właśnie efekt. Co do kompresji natomiast do końca nie jestem pewien i tyle! 🙂

 3. Zagapiłem się i zapomniałem uwzględnić w opisie EQ, że dotyczy ono oczywiście podbicia w pliku #2, z góry sorry za 2 komentarze! Niestety nie mam możliwości edycji.

 4. Anonymous

  jak dla mnie różnica jest suptelna, 2A ma bardziej ostrą góre. W 2B jest dodany compresor przez co poprawiła się lekko dynamika i wyrównała góra, tam mi się wydaje 🙂 Pozdrawiam lisoon

 5. Plik 2-B jest skompresowany, co do ustawień, to nie jestem pewny, chyba szybki atak, bo transjenty są ograniczone.

 6. Konkurs zakończony!
  Prawidłową odpowiedź, listę zwycięzców i ostatnią zagadkę, znajdziecie w poście "Trening Słuchu nr 3". Dzięki i powodzenia z ostatnim plikiem.

 7. Nie słyszę *żadnej* różnicy 😀 Może to podpucha?

  • Zdecydowanie nie podpucha 🙂 Delikatną kompresję nie jest łatwo usłyszeć…

Zostaw komentarz