Trening Słuchu nr 1

Jak wiadomo, słuch jest najważniejszym narzędziem w domowym studiu nagrań (i nie tylko). Bez dobrego słuchu, ciężko podejmować trafne decyzje podczas doboru dźwięków, nagrywania, miksowania, masteringu.

Przez najbliższe 3 dni będziemy się uczyć wyłapywać różnice między plikami audio.

Spróbujcie odgadnąć, czym różnią się pliki zamieszczone poniżej, a swoje odpowiedzi umieszczajcie w komentarzach. Starajcie się by Wasze odpowiedzi były w miarę precyzyjne, tzn. zamiast pisać: “plik drugi jest głośniejszy”, napiszcie: “plik drugi jest głośniejszy o 3 dB” albo zamiast: “plik pierwszy jest z pogłosem”, napiszcie: “plik pierwszy jest z bardzo krótkim pogłosem, typu np. room i pre-delayem ok. 50ms”. Wygrywa ten, kto będzie najbliżej prawidłowej odpowiedzi.

Plik 1:

      1-A.mp3

 

Plik 2:

      1-B.mp3

 

[Postarajcie się słuchać na możliwie najlepszym dostępnym odsłuchu]

Dla zwycięzców trzech kolejnych zagadek, przewidziana jest skromna nagroda 🙂

Rozwiązanie i kolejna zagadka – jutro wieczorem!

Zostawić komentarz ?

12 Komentarze.

 1. Pierwszy plik jest z pogłosem średniej długości (i w jakiś sposób jest zminimalizowane brzęczenie strun, myślę że to jakiś efekt, który między innymi eliminuje chociaż w małym stopniu to zjawisko), dźwięk jest bardziej płynny i mniej ostry niż w drugim pliku. takie było moje pierwsze wrażenie.

 2. Anonymous

  Majster? nigdy chyba nie napisałeś na jakich odsłuchach pracujesz? Mógłbyś..

 3. TeO TeOeMeS - NbH - Sieah - Michał :D

  1-A jest na pewno czystsza od 1-b. Po pierwszym odsłuchaniu myślałem, ze n 1-b jest opóźnienie fazy (czy to się tam nazywa) na jednym z kanałów stereo, bo rzęziło w pewnym momencie.
  Są skorygowane góry na 1-A. – wysokie tony… nie znam terminologii.

 4. Myślę, że w 1-B zastosowano EQ -wycięte zostały niskie i obniżone lekko średnie przez co gitara stała się bardziej przejrzysta i klarowna. Pozdrawiam lisoon

  • Pamiętam, jak kiedyś czytałem, że przez samo podcięcie dołu, pozostałe pasma staną się bardziej “wyeksponowane”, o ile to dobre określenie. Muszę jednak przyznać, że jestem w małym szoku, bo o ile faktycznie (znając już prawidłową odpowiedź :)) dół został podcięty, to wręcz mam wrażenie, że wysokie średnie zostały wzmocnione (stąd pomyślałem, że dodatkowo jest jakiś megaultra krótki delay dodany czy coś, bo wręcz brzęczy i wybrzmiewa mi ta gitara dłużej w przetworzonym fragmencie :)).
   Fajna sprawa, możnaby częściej takie konkursy robić 🙂
   Ważne pytanie co do rezonansu. Bardzo często się spotykam z sytuacją, że jak jest HPF zapięty, to często jest jeszcze podcinanie dodatkowe, jak z tym rezonansem. W sumie też często tak robiłem, ale przyszło mi do głowy pytanie, czy samo wprowadzenie filtru HPF niejako wzmacnia/stwarza ten rezonans i to przez niego dodaje się dodatkowo(lub tylko zwiększa) podcięcie. Tzn niby wiem, że filtry im bardziej strome (12dB nie jest stromy w sumie), tym dają większy rezonans, ale czy w tym wypadku chodziło po prostu o rezonans samej gitary, czy może wprowadzony przez filtr?

  • Chodziło o rezonans samej gitary. Ale rzeczywiście tak jest, że przy bardziej nachylonym filtrze potrafi wystąpi rezonans spowodowany konstrukcją filtra, ale wtedy ma on miejsce zaraz za punktem odcięcia.

  • I wszystko jasne, dzięki 🙂 Jak będziesz miał, Igor, czas i ochotę, to mógłbyś od czasu do czasu zrobić taki konkursik jak te, co były. Pal licho nagrody, chodzi o samą zabawę 🙂

  • Jak znajdę chwilę, to Was zabawię kolejnym takim konkursikiem 🙂

 5. Apollo311

  Cześć
  W 1-B zastosowano HPF z f ok 125Hz dla Q=12dB/oct oraz żeby pozbyć się rezonansu zastosowano LMF z
  f=131Hz, Gain=-3dB, Q=6dB/oct
  Pozdrawiam

 6. Konkurs nr 1 zakończony.
  Wyniki znajdziecie w poście "Trening Słuchu nr 2"

 7. Anonimowy – 'majster' obecnie pracuje na Samson Rubicon R6A.

 8. Ok, jestem troche spozniony z tym wpisem (w odniesieniu oczywiscie do daty artykulu) ale mysle ze jest to warte zachodu.
  V-Plugs wypuscil gre/program, ktora bardzo pomaga w trenowaniu sluchu. Oto adres:
  http://www.v-plugs.com/buy_vst_plugins
  Mozna tez kupic wersje pro nawet za polowe ceny ale trzeba zdobyc zloty medal zeby otrzymac kod obnizajacy cene. To wcale nie takie trudne, a zabawa polaczona z treningiem WYSMIENITA!!
  Polecam!

Zostaw komentarz