Miesięczne archiwum: Listopad 2010

Produkcja Wokalu, cz.5 – Efekty

Ostatnim etapem produkcji wokalu, o którym chcę wspomnieć, jest dodawanie efektów. Jest do dość szeroki temat, ponieważ samych efektów, które możemy dodać do wokalu, jest sporo, a do tego dochodzą jeszcze sposoby i techniki ich aplikowania, które są oddzielną historią.

Inna kwestia jest taka, że dobór efektów często bywa uzależniony od preferencji realizatora, muzyka czy producenta. Z drugiej strony, możemy też mówić o pewnych przyjętych konwencjach aplikowania efektów do wokalu ze względu na gatunek muzyczny.Postaram się opisać efekty używane najczęściej oraz nakreślić sytuacje, w których ich użycie jest wskazane. Czytaj więcej »

Produkcja Wokalu, cz.4 – Kompresja

Kolejnym procesem produkcji wokalu, po jego korekcji (equalizacji) – będzie kompresja.

Wspominałem o niej już kilkakrotnie. Jeśli nie widziałeś jeszcze żadnego z moich filmików, które traktują o tym procesie, to proponuję się z nimi najpierw zapoznać. Zakładam bowiem, że posiadasz już jakąś podstawową wiedzę z zakresu kompresji i wiesz do czego służą poszczególne parametry. Czytaj więcej »

Produkcja Wokalu, cz.3 – Korekcja [EQ]

Mając już nagrany wokal, który poddaliśmy edycji oraz strojeniu, możemy teraz przystąpić do jego korekcji. Niektórzy preferują zacząć od kompresji, co też nie jest złym pomysłem, ale ja z kilku powodów, najpierw sięgam po EQ. TUTAJ możecie się dowiedzieć, jakie mam ku temu powody…

Zanim zagłębimy się w temat korekcji wokalu, warto chyba wyjaśnić czym jest korekcja.

Czytaj więcej »

Produkcja Wokalu, cz.2 – Strojenie

Kolejnym etapem produkcji wokalu po jego edycji, choć nie zawsze koniecznym, będzie strojenie – czyli pozbywanie się nieczysto zaśpiewanych partii, a mówiąc wprost – fałszów.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami strojenia wokali, czy nie – musimy zaakceptować fakt, że wtyczki stworzone do tego właśnie celu, zagościły w naszych DAW już na dobre. Czy nam się to podoba, czy nie, ciężko byłoby zaprzeczyć ich ogromnej popularności, szczególnie w produkcji muzyki pop. Pamiętacie pierwsze, wielkie „wyjście z ukrycia” wtyczki Auto-Tune? Choć producent utworu Cher pt. „Believe” zarzekał się, że wcale nie użyto tej wtyczki – świat swoje wiedział… Czytaj więcej »

Produkcja Wokalu, cz.1 – Edycja

Ostatnio dostałem kilka maili z pytaniami o tzw. obróbkę lub miks wokalu. Pytacie w nich, jak nadać ścieżce wokalnej odpowiednie brzmienie, jak ją wypolerować, żeby brzmiała profesjonalnie lub jakie zastosować efekty, żeby wokal ładnie się prezentował na tle całego miksu. I choć nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, postaram się zaprezentować Wam proces i techniki, których najczęściej używam do osiągnięcia zadowalających mnie rezultatów.

Produkcja wokalu, to zestaw kilku działań, które powinniśmy wykonać, aby nasz wokal odróżniał się od tych, brzmiących zupełnie amatorsko. Czasem tych czynności będzie więcej, czasem mniej – w zależności od tego, z jak nagraną ścieżką mamy do czynienia.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób uzyskać dobrą jakość nagrania wokalu, koniecznie przeczytaj te dwa artykuły zanim zagłębisz się w dalsze etapy produkcji wokalu: Czytaj więcej »

Co to jest pre-produkcja?

Tworzenie muzyki, to proces składający się z kilku etapów. Oprócz tych oczywistych, jak nagrywanie, edycja czy miks, należy wspomnieć o jednym, bardzo ważnym, a często zapominanym elemencie, jakim jest pre-produkcja. Wielu z nas kojarzy to słowo z wielkimi projektami w profesjonalnych studiach nagraniowych i artystami na najwyższym szczeblu, a nie jest to do końca prawda.

Tworząc muzykę w zaciszu własnego studia, niezależnie czy pracujemy nad własnym utworem, czy współpracujemy z innymi muzykami – musimy tak samo zaplanować, jak utwór ma wyglądać i brzmieć.

Ta faza nazywa się właśnie pre-produkcją i dziś chciałem na nią zwrócić Waszą uwagę. Czytaj więcej »

Jak dodać delay do wokalu? [FILM]

Halo, halo…
Minęły wieki, odkąd na blogu pojawił się ostatni filmik… Dziś wprowadzenie do delay’a, czyli kolejnego, obok pogłosu – efektu, który bardzo często stosujemy do umieszczania wokalu w jakiejś przestrzeni. Miłego seansu.

Jak wybrać mikser do studia i czy jest to konieczne?

Jedną z myśli przewodnich, którą kierowałem się planując uruchomienie tego bloga, było to, aby obalać pewne mity krążące często w sieci, które bez chwili namysłu są wchłaniane przez początkujących adeptów nagrywania. Napotkałem tych mitów na swojej drodze tak wiele, że czas najwyższy rozprawić się z jednym z najbardziej popularnych, czyli potrzebie posiadania miksera na wyposażeniu domowego studia.

Zanim to zrobię, zobaczmy, czym jest typowy mikser i jakie spełnia funkcje. Czytaj więcej »