Miesięczne archiwum: październik 2010

Odsłuch (monitoring), część 3.

Dziś podam Wam kilka praktycznych porad, co do właściwego odsłuchiwania naszych miksów.

Kwestia pierwsza –  jaki poziom sygnału jest optymalny do miksowania?

Jednym z wielu popularnych niestety nieporozumień jest to, że miksując materiał, musimy słuchać go bardzo głośno. W rzeczywistości jest niemal na odwrót. Nie jeden doświadczony mikser Wam powie, że optymalny poziom, to taki, na którym da się przeprowadzić zwykłą rozmowę (ok. 80dB SPL lub ciszej). Wysoki poziom jest niezalecany z kilku względów: Czytaj więcej »

Kompresja, część 5 [FILM]

Dziś kolejna część cyklu o kompresji. Tym razem dowiemy się gdzie, w torze sygnału wpiąć kompresor podczas miksowania i dlaczego. Miłego oglądania.
Igor.

Odsłuch (monitoring), część 1.

Zadziwiające, jak mało uwagi poświęcane jest właściwemu odsłuchowi i warunkom akustycznym panującym w naszym studio, zważywszy na to, jak bardzo polegamy na tych dwóch elementach w procesie produkcji muzyki. Jeśli nasz system odsłuchowy (głośniki / monitory) nie działa tak, jak powinien w danym pomieszczeniu, to żadne inne porady i wskazówki na nic się nie zdadzą.

Porozmawiajmy więc o podstawowych zasadach monitoringu i technikach odsłuchowych. Czytaj więcej »

Jak Nagrać Gitarę Basową? Część 2

Kontynuujemy wątek nagrywania gitary basowej rozpoczęty w poprzednim poście. Tym razem o tym, jak zarejestrować ją bezpośrednio przez kabel.

Potrzebny nam będzie DI Box (pudełko, które zamienia sygnał o wysokiej impedancji – na niska oraz podnosi sygnał do poziomu liniowego i go symetryzuje). Pozwala nam to zarejestrować czysty, bezpośredni dźwięk naszej gitary basowej, stąd też nazwa DI (direct injection – wpięcie bezpośrednie). DI Boxów na rynku jest wiele i dzielimy je na dwa typy – pasywne i aktywne. Podstawowa różnica jest taka, że aktywne potrzebują zasilania (np. fantom lub bateria), a pasywne – nie. Czytaj więcej »

Jak Nagrać Gitarę Basową? Część 1

Bas jest nieodłącznym elementem niemalże każdego utworu, niezależnie od gatunku muzycznego. Wyobrażacie sobie numer hip-hopowy, rockowy czy dance’owy bez rozrywającej nasze organy wewnętrzne fali niskich częstotliwości? Bas jest niezbędną składową sekcji rytmicznej, wspomaga ‘groove’ w utworze, dodaje energii i powoduje, że kawałek staje się bardziej soczysty i pełny. Nagranie gitary basowej jest relatywnie proste i nie wymaga biegłej znajomości fizyki kwantowej…

Zasadniczo są dwie metody rejestrowania basu:

I. Omikrofonowanie wzmacniacza basowego

II. Nagranie bezpośrednio przez kabel (aka ‘przez linię’) – opisane TUTAJ

Najpierw zajmiemy się pierwszym przypadkiem. Czytaj więcej »

Normalizacja vs. Kompresja [FILM]

Halo, halo…

Pozostajemy jeszcze w tematyce kompresji sygnału audio. Dziś, normalizacja i kompresja – dwa procesy wpływające na poziom sygnału, a jak diametralnie różne. Dowiemy się czym się różnią oraz jak i kiedy je stosować. Miłego oglądania.

Kompresja, część 4 [FILM]

Halo, halo…

Dziś czwarta część cyklu filmików o kompresji. Dowiemy się jakie jest miejsce kompresji w poszczególnych fazach produkcji muzyki. Miłego oglądania.

Jak Nagrać Gitarę Akustyczną?

Istnieje tyle metod nagrywania gitary akustycznej, ilu realizatorów dźwięku. Świadczy to tylko o tym, że nie ma jednego, sprawdzonego sposobu rejestracji tego instrumentu i tyczy się to zarówno wyboru mikrofonu (lub mikrofonów), jego charakterystyki, umieszczenia go względem gitary, jak i pomieszczenia, w którym nagrywamy, etc.. Czynników jest jak zawsze sporo, a podjęcie decyzji często bywa trudne.

Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby uzyskać zadowalające rezultaty?

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: Czytaj więcej »