Miesięczne archiwum: wrzesień 2010

Kompresja, część 3 [FILM]

Halo, halo…

Dziś trzecia odsłona filmików o kompresji. Dowiemy się czym są “pumping” i “breathing” i jak im zaradzić. Standardowo, film dostępny w HD. Miłego oglądania.

Kompresja, część 2 [FILM]

W drugiej części cyklu filmów o kompresji dowiecie się m.in. co oznaczają mistyczne nazwy parametrów kompresora i jak je okiełznać oraz jak poprawnie skompresować bębny. Napomknę również słówko o kompresji równoległej. Jak zawsze film dostępny jest w wersji HD. Miłego oglądania.

Kompresja, część 1 [FILM]

Halo, halo…

Poniżej zamieszczam pierwszą część filmiku szkoleniowego o kompresji. Dowiecie się z niego, czym jest kompresja, jak działa kompresor, jakie typy kompresorów napotkamy na swojej drodze i do czego możemy kompresję wykorzystać.

Filmik jest dostępny w wersji HD. Miłego oglądania.

Dlaczego Domowe Studio Nagrań?

Na początku był Chaos…

Istnieje kilka powodów, z których postanowiłem założyć własne studio.

Od blisko dziesięciu lat zajmuję się tworzeniem muzyki, ale zawsze miałem wrażenie, słuszne z resztą, że jakość nagrań, którą uzyskiwałem – była daleka od takiej, do której przywykłem słuchając muzyki z płyt czy w radiu… Jak wiele osób, pierwsze kroki w nagrywaniu stawiałem używając… dyktafonu.

Nie spodziewałem się cudów, chodziło jedynie o rejestrację pomysłów, które zazwyczaj mają to do siebie, że dość szybko ulatują gdzieś w niebyt. Potem był jakiś magnetofon dwukasetowy, którego marki nie byłem w stanie zapamiętać. Taki oto jamnik pozwalał na dogrywanie kolejnej partii do nagranego już materiału, można z przymrużeniem oka rzec, że uprawiałem wtedy “overdubbing”. Czytaj więcej »

Jak Nagrać Wokal? Część 2

Co należy rozważyć podczas rejestracji wokalu?

(Kontynuacja wątku o nagrywaniu wokalu…)

Warto jeszcze wspomnieć o kilku istotnych sprawach w ramach nagrywania wokalu w swoim studio.

Jedną z nich jest dobór mikrofonu. Jak pisałem wcześniej, nie ma sztywnych reguł co do tego, jakiego mikrofonu należy użyć.

Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jakim wokalistą mamy do czynienia i jak brzmiący wokal chcemy uzyskać. Czytaj więcej »

Jak Nagrać Wokal? Część 1

Zakładając, że mamy już potrzebny i bez zarzutu funkcjonujący sprzęt do nagrywania (szczegóły w e-booku po prawej), możemy rozpocząć naszą przygodę z rejestrowaniem.

Zaczniemy od nagrywania wokalu, bo będzie on prawdopodobnie najczęściej rejestrowanym elementem w naszym studio, niezależnie od gatunku muzycznego.

Od czego zacząć?

Czytaj więcej »

Podglądamy nowego MBoxa 3…

Chociaż AVID nic jeszcze nie potwierdza, seria nowych MBoxów jest już gotowa do dystrybucji..
Oby brzmiały choć trochę lepiej niż wyglądają…

Mam nadzieję, że to nowe wcielenie MBoxa, nie było stworzone w pospiechu i nie chodziło o to, aby jak najszybciej wypuścić na rynek urządzenie z logo Avid. Pożyjemy, posłuchamy i się przekonamy…

Więcej TUTAJ

1, 2, 3, 4… Witam w Zakamarkach

Halo, halo… Witam serdecznie w Zakamarkach Audio!

Jeśli tu trafiłeś, to znaczy, że jesteś zainteresowany tworzeniem muzyki w domowym studio. W Zakamarkach będziemy dokładnie przyglądać się każdemu etapowi produkcji muzyki i poznamy ‘tajniki’ profesjonalnego brzmienia. Prześledzimy proces produkcji muzyki od momentu pojawienia się pomysłu na utwór w głowie artysty, aż do finalnego produktu. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji i wskazówek, szczegółowych artykułów oraz filmików pokazujących techniki pracy z dźwiękiem.

Zapraszam do zwiedzania i komentowania.